Egy válás során a közös gyermekek elhelyezéséről is döntenie kell a feleknek. A szülői felügyelet megállapítása bírósági úton is történhet, amennyiben a szülők ebben a kérdésben nem tudnak békésen megegyezni.
A gyermekelhelyezési perek azonban a házasság felbontásától függetlenül is megindíthatóak, illetve akkor is, ha a szülők nem házastársak. A Polgári Törvénykönyv úgy rendelkezik, hogy minden betöltött 18 év alatti gyermeket megillet a szülői felügyelet vagy gyámság és az ezzel járó biztonság.
A szülő, az anya, illetve az apa lehet. A gyermek anyja az a személy, aki megszülte. A gyermek apja pedig az a személy, aki a Ptk. szerint az apasági vélelem alapján annak tekinthető. Tehát, aki házassági kötelékben van az anyával, vagy apai elismerő nyilatkozatot tett, illetve bírósági határozattal rendelkezik, esetleg örökbefogadó szülő.
Élettársak esetén a reprodukciós eljárás is apai jogállást eredményezhet. A szülők különválása vagy érzelmi elidegenedése során a szülői felügyelet mielőbbi megállapítása sorsdöntő fontosságú. A gyermeknek mind érzelmileg mind pedig lelkileg és mentálisan is szüksége van a nyugodt, támogató közegre.
Alapesetben mindkét szülőnek kötelessége gondoskodni a gyermekéről, anyagi és egyéb jólétéről. Bizonyos esetekben azonban a bíróság az egyik szülőnél helyezi el a gyermeket, aki azonban nem akadályozhatja meg őt abban, hogy a másik szülővel is erős érzelmi köteléket alakítson ki.